Počelo Svjetsko prvenstvo: Putin OSTAO bez teksta – Rusija PREGAZILA Arabiju sa 5:0!

0

MOSKVA, 14. JUN – Fudbaleri Rusije pobjedom su otvorili Svjetsko prvenstvo koje će se sve do 15. jula održavati upravo u najvećoj svjetskoj državi.

„Zbornaja“ je sa 5:0 nadigrala Saudijsku Arabiju u grupi A i malo odagnala slutnje da će joj grupna faza (gdje su još Urugvaj i Egipat) biti fatalna.

Rusi su poveli u 12. minuti kada je Aleksandar Golovin centrirao, a loptu iza saudijskog golmana Abdullaha Al Muaioufa glavom poslao Jurij Gazinski.

Prednost domaćina turnira udvostručio je Denis Čerišev u 43. minuti koji je lijepo prevario čuvare i savladao protivničkog golmana.

Igrala se 71. minuta kada je ponovo Golovin centrirao, a Artem Džuba glavom savladao Al Muaioufa za 3:0.

Na 4:0 povisio je Čerišev u prvoj minuti sudijskog vremena, na asistenciju Džube, dok je dvije minute kasnije Golovin iz slobodnog udarca postavio konačnih 5:0.

Rusija narednu utakmicu igra 19. juna u Sankt Peterburgu protiv Egipta, dok Saudijska Arabija igra dan kasnije u Rostovu na Donu protiv Urugvaja.

Nastupio i Robbie Williams

Prvenstvo će u narednih mjesec dana biti održano u 11 ruskih gradova.

U kvalifikacijama je učestvovalo 210 reprezentacija, odigrane su 872 utakmice, borbe za novog-starog šampiona planete vodiće se do 15. jula, a titulu brani Njemačka.

Za finale, koje će, kao i današnja prva utakmica, biti igrano u Moskvi, bore se 32 selekcije, koje će u 25 termina odigrati 64 utakmice.

Među njima neće biti nekoliko velikana, kao što su četverostruki svjetski prvaci Italijani, zatim Holanđani, te selekcije Čilea, Kameruna, Obale Slonovače, Sjedinjenih Američkih Država…

Na ceremoniji otvaranja na moskovskom stadionu Lužniki učestvovale su stotine pjevača, plesača i akrobata, a glavna zvijezda bio je pjevač Robbie Williams.