Stručnjaci upozoravaju: Od brzih dijeta strada čitav organizam, a na kraju se još više ugojite!

0

13. JUNA – Nutricionistkinja Branka Mitrović kaže da se sa “instant dijetama” samo može brzo izgubiti zdravlje.

Idealna linija je tema broj jedan među djevojkama i ženama, posebno uoči ljetnje sezone i odlaska na more, a, kako bi došle do toga, mnoge od njih pribjegavaju takozvanim “brzim dijetama”. Međutim, stručnjaci upozoravaju da je to veliki stres po organizam koji može dovesti do niza zdravstvenih posljedica!

“Smršajte sedam kilograma za pet dana”, “oslabite deset kilograma na brz i jednostavan način”, “hitna dijeta”,… samo su neki od naslova koji privlače pripadnice ljepšeg pola. Mnoge od njih ove dijete i redovno primjenjuju.

Pixabay

Tako, jedna od njih je i “limun dijeta”, koja traje od 10 do 14 dana, a propisuje da se u tom periodu pije od 8 do 12 čaša limunade ili zelenog čaja, a garantuje da će se za dvije nedjelje izgubiti čak devet kilograma!

Kolaps organizma

Dalje, popularne su i “suve dijete” koje nalažu da se iz ishrane izbaci unos vode, te da je tokom dana dozvoljeno popiti najviše dvije čaše tečnosti.

A, koliko to može da bude štetno, pa i opasno po organizam, objasnila je za “24sedam” nutricionista Branka Mirković.

– Nikako ne smijemo da izbacimo unos vode, jer može doći do kolapsa organizma! Takva dijeta je izuzetno štetna po zdravlje, a propratne posljedice su i dehidratacija, glavobolja, vrtoglavica i nesvjestica – upozorila je ona.

Kako dodaje, možda ćete brzo smršati, ali sa “instant dijetama” ćete još brže izgubiti zdravlje.

– Posebno što je kod dijeta obično povećan i unos nitrata, soli, pa mogu da stradaju bubrezi, a i srce nije ništa manje ugroženo. Takođe, brze dijete povećavaju krvni pritisak, smanjuju gustinu kostiju i mišićnu masu, a dovode do konstipacije, zatvora stolice – kaže Mitrovićeva.

“Jo-jo” efekat

Još gora stvar je što se, dodaje naša sagovornica, ti skinuti kilogrami jako brzo vraćaju i to u još većoj mjeri.

Pixabay

– To se naziva “jo-jo” efekat i opšte je prisutan nakon brzih dijeta, zbog čega dolazimo do još jednog razloga zašto one nisu funkcionalne. Međutim, veći problem nastaje ukoliko stalno gubimo i dodajemo težinu. Te drastične promjene lako mogu da uzrokuju skok i pad šećera, što može da izazove glavobolju, vrtoglavicu, nesvjesticu pa i insulinsku rezistenciju.  Zbog povećanog unosa soli, što mahom sve te dijete podrazumijevaju, bubrezi i srce su posebno ugroženi – ističe naša sagovornica i dodaje da su takve dijete posebno opasne za dve grupe građana:

Zloupotreba suplemenata i lIJekova

Ono što je posebno opasno, ističe Mitrovićeva je, što se pojedini, kako bi brzo i lako došli do idealne težine, služe i zloupotrebom lIJekova.

– U pitanju su “brendirane dijete” koje podrazumIJevaju upotrebu suplemenata , koji nažalost, često nisu provJereni i prodaju se na internetu. A, na taj način samo mogu izazvati poremećaj rada tioridne žlJezde. Druga, takođe rasprostranjena metoda je zloupotreba laksativa i lIJekova za izbacivanje tečnosti iz organizma, što dovodi do dehidratacije organizma – poručila je nutricionista Mirković i dodala da nikako lJekove ne uzimamo “na svoju ruku”.

– Populacija koja je u razvoju, odnosno djeca i tinejdžeri nikako ne bi smjeli da pribjegavaju takvoj neizbalansiranoj ishrani, jer ona može da uzrokuje velike probleme, a najugroženija je svakako starija populacija, posebno ukoliko imaju zdravstvenih problema. Jedino mlade i potpuno zdrave osobe, koje imaju dva do tri kilograma viška mogu povremeno da “iskoriste” ovakvu metodu mršavljenja, ali moraju da imaju na umu da nikakva “instant” dijeta ne smije da postane njihova uobičajena ishrana – kaže nutricionista.

Profimedia

Ono što nam preostaje je, dodaje Mirkovićeva, individulani plan ishrane, vođen pod kontrolom nutricioniste.

– Prilagođen zdravstvenom stanju osobe, njegovim laboratorijskim rezultatima, dnevnom ritmu spavanja i posla i fizičkoj aktivnosti. Bez obzira na popularne trendove u ishrani sa ciljem redukovanja tjelesne težine, svaki stručnjak će vas uvijek posavjetovati da imate redovne obroke i balansiranu ishranu – rekla nam je ona izaključila:

– Nema brzog, lakog, a zdravog načina za gubitak kilograma, samo brze metode da lako izgubimo zdravlje! – naglasila je ona. (24sedam.rs)

PODELI