Zvezda pobjedom protiv aktuelnog šampiona završila sezonu u Evroligi, top osam i dalje nedosanjani san!

0

BEOGRAD, 09. APRILA – Crveno-beli su se sinoć pobjedom oprostili od ove sezone u najjačem evropskom takmičenju. Crvena zvezda je savladala Efes sa 93:85 u 34. kolu Evrolige.

Nešto bolji početak imali su košarkaši Efesa, koji su poslije četiri minuta igre vodili sa 16:8. Na dobre sekvence Larkina i Moermana najbolji odgovor imao je Lazarević, koji je vezao pet poena na otvaranju utakmice. Tri minuta prije kraja prve dionice, izabranici Ergina Ataman stekli su prvu dvocifrenu prednost na meču (16:27), posle čega je uslijedio tajm-aut sa klupe crveno-belih. Seriju gostujućeg tima prekinuo je trojkom Dejan Davidovac (19:27).

Druga dionica započela je zakucavanjem Vajta, čime je Zvezda prišla na minus šest (23:29). Seriju 5:0 domaćih, tajm-autom presjekao je Ataman. Nije minut odmora urodio plodom, što govori činjenica da su crveno-beli najprije dobrom odbranom na Petruševu stigli do izjednačenja (34:34). Crveno-beli su u finišu poluvremena propustili priliku da dođu do vođstva, pa se na pauzu otišlo sa neriješenim rezultatom (40:40).

Ekipa sa Malog Kalemegdana otvorila je treći kvartal serijom 6:0, što je primoralo Atamana da ekspresno zatraži tajm-aut. Poenima uz prekršaj Andersona, gosti su smanjili razliku na minus tri (46:43). Pokušavali su domaći da se odlijepe, ali Larkin, Anderson i Danston su nalazili rješenja da odbiju nalete crveno-belih. Sjajnim sekvencama u nastavku, Zvezda pronalazi pravi ritam i odlazi na plus deset (61:51). Serijom 5:0 Efes se vratio rezultatski u meč, poslije čega je uslijedio tajm-aut sa klupe crveno-belih. Poenima Larkina, tim iz Turske došao je na samo posjed zaostatka pred posljednjih deset minuta (65:62).

Ostin Holins i Krunoslav Simon (Foto: Starsport)

Boljom igrom u nastavku, Efes je poslije dužeg vremena preokrenuo rezultat i poveo sa 65:66. Seriju domaćih minutom odmora morao je da siječe Dejan Radonjić. Narednih nekoliko minuta obilježila je rezultatska klackalica, koju je serijom 6:0 prekinula ekipa iz Istanbula (74:80). Trojkom Dobrića, crveno-beli su ponovo prišli na posjed zaostatka. Snažnim zakucavanjem Nikole Kalinića, minut i po prije kraja, Zvezda je došla do vođstva od tri poena (87:74). Nadovezao se na njegov pogodak Volters čime je ekipa sa Malog Kalemegdana pred odlučujućih 40 sekundi stekla plus pet (89:84). Tačku na večerašnji susret stavio je Kalinić poenima par sekundi prije kraja meča (93:85).

CRVENA ZVEZDA – ANADOLU EFES 93:85 (21:29, 19:11, 25:22, 28:23)

Dvorana: “Aleksandar Nikolić”

Crvena zvezda: Dobrić 15, Vajt 8, Kuzmić, Volters 15, Kalinić 16, Mitrović 11, Holins 7, Ivanović 3, Marković, Topić, Lazarević 8, Davidovac 10.

Anadolu Efes: Plajs 6, Anderson 12, Brajant 7, Guven, Gazi, Moerman 7, Tanker, Petrušev 2, Danston 14, Simon 8, Larkin 16, Singlton 13.

Efes je večerašnjim porazom ostao na šestoj poziciji sa skorom 16-12, dok je Crvena zvezda zauzela deveto mjesto sa 12 pobjeda i 16 poraza.